PP x ne PP

9. ledna 2012 v 13:10 | Šárka |  Úvahy
Zda pořídit pejska s PP nebo bez PP je stále diskutované téma. Ráda bych napsala svůj názor, jakožto člověk, kterému v rodině prošly obě varianty.
Sice to všechno rozepíši, ale musím zdůraznit, že nemám nic proti křížencům, vadí mi pouze zpeněžování jedinců s nedoloženým původem a dodržení jakýchsi chovatelských pravidel.

Co je průkaz původu?

Pokud to řeknu laicky, jde o doklad, který zahrnuje sepsání předků do určité generace. Jsou zde napsané výstavní, sportovní i zdravotní údaje.

Co zaručuje průkaz původu?

Existuje mnoho mylných představ o chovu psů s PP. Obecne se o nich hovoří jako o přešlechtěných, nemocných jedincích jejichž cena se pohybuje neúnosně vysoko. Ovšem dále se tato spekulace nerozebírá.
Pokud jsem se rozhodla pro určité plemeno, požaduji důkaz, že jde opravdu o štěně, které má oba rodiče daného plemene. Pokud vidím jen fotky, nebo věřím "chovateli" pouze pro dobré slovo, dopouštím se první chyby.
Průkaz původu vám nikdy nezaručí, že pes bude 100% zdravý a bude vyhrávat každou výstavu, kterou poctíte vaší přítomností. Ale můžete zabránit rozvoji dědičných chorob (nebo alespoň budete vědět, že tato možnost nastat může) u vašeho miláčka a s velkou pravděpodobností bude vypadat jako příslušník plemene.
Zde se dobírám k mému poselství: Je jen na vás z jakého chovu si psa vyberete. Pokud se podíváte na inzerci a střelíte hned na první nabídku, nemusí se vám dostat ničeho po čem jste toužili.
> Pokud budou rodiče štěňátka příbuzní a vy jej koupíte, vaše věc.
> Nebudou mít zdravotní vyšetření, vaše věc.
> Nejsou výstavně ocenění? Vaše věc.
Tím chci říci, že koupení nemocného, či exteriérově nevyhovujícího psa můžete ovlivnit pouze vy (myslím teď extrémní případy, ne drobné vady). Ne, každý vybraný pes rozhodně nebude šampiónem, ale můžete se alespoň zajímat o předky, zdraví, povahu. Popřípadě napsat do pár chovatelských stanic, omrknout různé srazy nadšenců, nebo výstavy.
Co je dle mě velmi důležité - tak chovatelský servis, který zaručuje valná většina chovatelů. Při každém problému se snaží poradit, pomoci. Tedy, opět to jde od člověka, já osobně mám tyto zkušenosti.

Pro toho, kdo by celý text nepochopil; SHRNUTÍ: Koupě štěněte s průkazem původu by vám teoreticky mělo zaručit zdravého a exteriérově zařaditelného jedince. Kvalitu již ovlivníte vlastním výzkumem a zajmem. Tzv. výběr chovatele.

Cena "papírových" psů x "nepapírových" psů

V poslední době je cena PP psů a bPP psů takřka identická.
Je to dost smutné, jelikož se většina "chovatelů" psů bPP neobtěžuje odchovy ani odčervit. Proto mi řekněte kam ty tisíce za bPP štěně mizí? Kolik toho může takové štěňátko yorka spapkat za první dva měsíce svého života? Kolik asi chovatel zaplatil. Nebudu vůbec mluvit o tom, že tam nevidím žádné velké náklady za krytí - popřípadě cestu do zahraničí za kvalitním plemeníkem - vystavení papírů, čipování, očkování, kvalitní krmení.
Takže, pokud se vám zdá za např.: za border colii bPP 6000 přiměřeně a za border colii s PP 8000 moc, mohli byste skočit na vyšetření.
Proto, pokud chcete nutně psa bPP podívejte se do útulků, nebo na internet. Jsou v nabídce psi rozmanitých plemen, věku, pohlaví, barev, velikosti. Pokud vám prodejce doloží doklady o odčervení a očkování, není problém zaplatit symbolickou částku za pejska bPP.
Ale utratit 10 tis. za křížence se mi zdá jako pěkná ždímačka.

Voříšek je nejotužilejší

Říká se, že voříšci jsou nejzdravější a nejchytřejší. To je ovšem blbost.
Použijte selský rozum: Spojíte dva nemocné psy, neurčité rasy. Bude i nadále voříšek ten nejzdravější? Nebo si spojte určitá plemena, která byla zamíchána do předků, může jít o primitivnější typy ;).
Opět neříkám, že voříšci musí být nutně nemocní, jen nevěřím, dokud neuvidím papír od veterináře.
To jen malý dodatek k této jindy nelogické dedukci.

Na pořizovacích nákladech ušetřím

Pokud to berete takto, možná. Ale uvědomte si také, že náklady za život vašeho psa ještě několikrát převrší náklady pořízení. Jen si spočítejte každoroční očkování, nějakou tu zdravotní komplikaci, krmení, popř. výcvik :). To už máme tučnou sumičku.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama