Leden 2012

Víkend

29. ledna 2012 v 20:15 | Šárka |  Deník
Prožili jsme nádherný, pséčkařský víkend. V sobotu jsem se s Eugenem vydala na agility k Janě Kuniské k námna KK Břestek (Společně s celou smečkou Gery-Jane, Tobiškem a Rudou). Konečně se začínáme s Eugenem vnímat; až přestanu dělat zbytečné chyby, tak věřím v úspěch; ale přes /skočka, tunel skočka/ šel dokonale :)).
V neděli klasické výcvik + překrásná procházka s Katkou od Tobiška. Vzniklo několik (mnoho) fotek.

^Vera Fast Devils a Anubis In-Sitú
Šárka

Vera má první rok!

18. ledna 2012 v 17:28 | Šárka |  Deník
Máme zde dalšího oslavence, naše Aska Fast Devils "VERA" odlavila v úterý (17.1.2012) první rok života.

Vera je naše druhá rotvajlerka a musíme uznat, že pozorujeme rapidní rozdíl. Nemohu říci, zda lepší či horší. Musím pochválit její úžasnou, něžnou a myslitelskou povahu.
Cvičí s radostí, ale umí odpočívat. na děti je něžná, ostatní psi řeší jen v případě nějaké reakce z jejich strany. Je to velká změna, příjemná.

V tomto článku chci poukázat na změněnou fotku v profilu Eugena a naše youtube, na kterém je relativně dost videí.

VII. Hanácká národní výstava psů Brno 2012

9. ledna 2012 v 14:52 | Šárka |  Deník
Oh, jak já si tento den užila. Byla to totiž má první výstava, kdy jsem nevystavovala. Sice jsem vyrazila jako marod, nnadopovaná všemi léky, které jsem v tu chvíli spěchu (zaspala jsem a z domu vyrazila až v 10:40h) našla, ale i tak jsem si příjemně promluvila se známými.
Též musím pogratulovat Kamči a Andílkovi ke skvělému VN1 / 4.

Fotky naleznete ZDE
Zde tabulka výsledků, které jsem pochytila, kdyby někdo věděl nedoplněné, nechť napíše. Nejsem si jista s posledními jmény.

284Aladin Hafin BlatnáVD3
285Mighty's Spring Meadow Hold OnVD2
286Neo Krásná LoukaV1, CAJC
287Beathan Bohemia ElenorV2, res. CAC
288Dongo Z Tau'riV1, CAC
289Brontés Bohemia ElenorV1, CAC, NV
290Caipiroska Smooth DrinksVN1, (1. nejlepší dorost)
291Arnika GlarikaV2
292Faya of Bohemia BaladaV3
293Melody Krásná Loukanedostavil se
294Nina Krásná LoukaV1, CAJC, BOJ
295Daphne Z Tau'riV1, CAC
296
297
Mighty's Spring Meadow Forest Queen
Lilian Krásná Louka

V1, CAC, NV, BOB
V1, CAC

PP x ne PP

9. ledna 2012 v 13:10 | Šárka |  Úvahy
Zda pořídit pejska s PP nebo bez PP je stále diskutované téma. Ráda bych napsala svůj názor, jakožto člověk, kterému v rodině prošly obě varianty.
Sice to všechno rozepíši, ale musím zdůraznit, že nemám nic proti křížencům, vadí mi pouze zpeněžování jedinců s nedoloženým původem a dodržení jakýchsi chovatelských pravidel.

Co je průkaz původu?

Pokud to řeknu laicky, jde o doklad, který zahrnuje sepsání předků do určité generace. Jsou zde napsané výstavní, sportovní i zdravotní údaje.

Co zaručuje průkaz původu?

Existuje mnoho mylných představ o chovu psů s PP. Obecne se o nich hovoří jako o přešlechtěných, nemocných jedincích jejichž cena se pohybuje neúnosně vysoko. Ovšem dále se tato spekulace nerozebírá.
Pokud jsem se rozhodla pro určité plemeno, požaduji důkaz, že jde opravdu o štěně, které má oba rodiče daného plemene. Pokud vidím jen fotky, nebo věřím "chovateli" pouze pro dobré slovo, dopouštím se první chyby.
Průkaz původu vám nikdy nezaručí, že pes bude 100% zdravý a bude vyhrávat každou výstavu, kterou poctíte vaší přítomností. Ale můžete zabránit rozvoji dědičných chorob (nebo alespoň budete vědět, že tato možnost nastat může) u vašeho miláčka a s velkou pravděpodobností bude vypadat jako příslušník plemene.
Zde se dobírám k mému poselství: Je jen na vás z jakého chovu si psa vyberete. Pokud se podíváte na inzerci a střelíte hned na první nabídku, nemusí se vám dostat ničeho po čem jste toužili.
> Pokud budou rodiče štěňátka příbuzní a vy jej koupíte, vaše věc.
> Nebudou mít zdravotní vyšetření, vaše věc.
> Nejsou výstavně ocenění? Vaše věc.
Tím chci říci, že koupení nemocného, či exteriérově nevyhovujícího psa můžete ovlivnit pouze vy (myslím teď extrémní případy, ne drobné vady). Ne, každý vybraný pes rozhodně nebude šampiónem, ale můžete se alespoň zajímat o předky, zdraví, povahu. Popřípadě napsat do pár chovatelských stanic, omrknout různé srazy nadšenců, nebo výstavy.
Co je dle mě velmi důležité - tak chovatelský servis, který zaručuje valná většina chovatelů. Při každém problému se snaží poradit, pomoci. Tedy, opět to jde od člověka, já osobně mám tyto zkušenosti.

Pro toho, kdo by celý text nepochopil; SHRNUTÍ: Koupě štěněte s průkazem původu by vám teoreticky mělo zaručit zdravého a exteriérově zařaditelného jedince. Kvalitu již ovlivníte vlastním výzkumem a zajmem. Tzv. výběr chovatele.

Cena "papírových" psů x "nepapírových" psů

V poslední době je cena PP psů a bPP psů takřka identická.
Je to dost smutné, jelikož se většina "chovatelů" psů bPP neobtěžuje odchovy ani odčervit. Proto mi řekněte kam ty tisíce za bPP štěně mizí? Kolik toho může takové štěňátko yorka spapkat za první dva měsíce svého života? Kolik asi chovatel zaplatil. Nebudu vůbec mluvit o tom, že tam nevidím žádné velké náklady za krytí - popřípadě cestu do zahraničí za kvalitním plemeníkem - vystavení papírů, čipování, očkování, kvalitní krmení.
Takže, pokud se vám zdá za např.: za border colii bPP 6000 přiměřeně a za border colii s PP 8000 moc, mohli byste skočit na vyšetření.
Proto, pokud chcete nutně psa bPP podívejte se do útulků, nebo na internet. Jsou v nabídce psi rozmanitých plemen, věku, pohlaví, barev, velikosti. Pokud vám prodejce doloží doklady o odčervení a očkování, není problém zaplatit symbolickou částku za pejska bPP.
Ale utratit 10 tis. za křížence se mi zdá jako pěkná ždímačka.

Voříšek je nejotužilejší

Říká se, že voříšci jsou nejzdravější a nejchytřejší. To je ovšem blbost.
Použijte selský rozum: Spojíte dva nemocné psy, neurčité rasy. Bude i nadále voříšek ten nejzdravější? Nebo si spojte určitá plemena, která byla zamíchána do předků, může jít o primitivnější typy ;).
Opět neříkám, že voříšci musí být nutně nemocní, jen nevěřím, dokud neuvidím papír od veterináře.
To jen malý dodatek k této jindy nelogické dedukci.

Na pořizovacích nákladech ušetřím

Pokud to berete takto, možná. Ale uvědomte si také, že náklady za život vašeho psa ještě několikrát převrší náklady pořízení. Jen si spočítejte každoroční očkování, nějakou tu zdravotní komplikaci, krmení, popř. výcvik :). To už máme tučnou sumičku.