Hlavně pozitivně

11. prosince 2011 v 15:44 | Šárka |  Úvahy
Tento článek píši na přání několika jedinců, snad se vše vysvětlí a nejastnosti zmizí.

Stejně jak prostředí, kde necháváme spát psy, tak výcvikové metody se mění. Jsem člověkem stále se vzdělávajícím, zkoušející nové metody a snažící se dozvědět nové informace. Nejsem zatvrzelý kynolog, jemuž je jedno, že si usnadní metodou "A" práci a metoda "B" není nejvhodnější i přes její několikaleté využívání.

Zde se pomalu dostávám k jádru věci. Objevením klikeru se mnoha lidem usnadnil výcvik psa, opět: "Svírající v ruce zvukvydávajícíkrabičku" se na ostatní psovody dívají spatra a vyřčené rady ignorují se slovy "To je jedno, my to vyklikáme". Mě taková věta dokáže pořádně rozproudit.
Tato skupina lidí si neuvědomuje, že nejde jen o kliker, ale o celou teorii výcviku, kde kliker slouží pouze jako pomocníček. Takže pak se po roce usilovného klikání diví, že "to nefunguje" a pes je ve stejné fázi jak na začátku.
Nejsem velkým znalcem v této oblasti, proto zde nebudu popisovat tuto problematiku.
I já několika lidem doporučila kliker, ale po velké domluvě a prosbě, ať si dotyčný nejdříve pročte pár odborných článků.
To by byl probrán pan Cvak.

Druhá věc je paní Lenost. Setkávám se s výmluvami, kdy se člověk vymlouvá na vše možné (přes spolužačku znám případ kdy se majitelé vymlouvali na nevyvinutou chlopeň :)) jen aby se psem nemuseli nic dělat. Jednou týdně cvičák a pár drobků od pamlsků v kapsách snad nikoho nezabilo. Mám ročního psa, bojujeme s odvoláním na procházkách od neobvyklých situací - pamlskujeme - ale vím, že jsem nejspíše něco zvorala na začátku já a rozhodně se nebudu vymlouvat na to, že mu jednou za čas lezou z očí litry kysanců.

Názor některých majitelů KK, že se nesmí na toto plemeno pomalu ani zakřičet, v zimně by bez oblečku umrzly a potřebujete nutně k výcviku kliker, mě dokáže opět krásně rozproudit. Takto vznikají názory, že jsou kraťandy nenamotivovatelní, neposlušní a pomalí psi.
Jop, hlavně je za každé upadnutí utěžte a za pozdní příchod po přivolání okřikněte.

Píši kliker, pokud se nelíbí, ignorujte.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama